Včera jsem navštívila řezníka na High Street s cílem koupit haggis. Kamarád Ralf byl v Glasgow na návštěvě a rozhodli jsme se, že si haggis zkusíme uvařit. Řezník mi dal instrukce jak na to (koule haggisu se musí vařit asi třičtvrtě hodiny), k tomu jsme si udělali bramborovou kaši a dali místní pivo Tennents, a s chutí do toho! A bylo to FAKT DOBRÝ :-) vnitřnosti normálně nejím, ale tohle byla pochoutka (jenom člověk musí přestat vnímat vzhled, konzistenci a složení toho, co má na talíři).
... po Mexiku přichází Erasmus v Glasgow 2012-2013!
klíčová slova: Markétka, Erasmus, Glasgow léta páně 2012-13
středa 14. listopadu 2012
pondělí 12. listopadu 2012
Mixový turnaj v Dundee
O víkendu jsem s týmem jela do Dundee na kvalifikaci na halové mistrovství UK v mixu (tzn. minimálně dvě holky na hřišti). Turnaj byl naprosto bombový!!! A to nejen po herní stránce, ale i po volnočasové stránce... ne nadarmo můj tým v řadě turnajů vyhrává Spirit of the Game a Party price (i tentokrát), turnaj jsme však bohužel nevyhráli :-)

Dark Horses měli dva týmy (celkem 17 lidí) a ten náš měl ambice se kvalifikovat... jenže to by se rozhodující utkání nesmělo konat v neděli ráno po prohýřené noci :-) v rozhodujícím zápase byl na konci stav 7-7 a kvalifikace nám o bod unikla. Tým pak na nějakou dobu zaplavila vlna zklamání, že se nezúčastníme halového mistrovství Spojeného králoství, ale ta byla zanedlouho rozehnána, jak už to na frisbee bývá.
Sobotní párty byla na téma "uniforms", takže jsme se týmově sladili do vězeňských uniforem, potetovali se a každému vymysleli "ultimátní zločin" (ten můj souvisel s výškovou strategií ISO). Po předpřípravě s rumem a spoustou kari jsme se vydali na druhou předpřípravu do hospody a následovně do Unionu univerzity v Dundee, kde jsme do dvou vydrželi tancovat na mezinárodní pecky a pak padli mrtví do spacáků.
Co se týče mého stavu v pondělí po turnaji, tak to dopadlo asi takto.
pátek 9. listopadu 2012
Volejbal
Aby zdravého pohybu nebylo málo, začala jsem po 7mi letech opět trénovat šestkový volejbal. Na beach volejbal jsem tu bohužel nenarazila. V úterky máme smíšené tréninky (lážo plážo) a ve středy SERIÓZNÍ tréninky dívčího týmu :) V sobotu jsem dokonce byla na ligovém turnaji (šla jsem tam věříc, že jde o srandazápas, a trochu mi zatrnulo... ale vyhráli jsme!). Dokonce už mám vlastní Strathclydeovský dres s číslem 11 a upnutými volejbalovými kraťásky (brrr).
A takhle to dopadá, když se volejbalový tým vydá do hospody (aneb Rubics cube teambuilding, na začátku na sobě máte 6 barev z rubikovy kostky a z hospody byste měli jít s jedinou barvou, zbytek si domyslete :)).
A takhle to dopadá, když se volejbalový tým vydá do hospody (aneb Rubics cube teambuilding, na začátku na sobě máte 6 barev z rubikovy kostky a z hospody byste měli jít s jedinou barvou, zbytek si domyslete :)).
Isle of Bute
Druhou zastávkou bylo hlavní město ostrova Rothesay a hrad Rothesay Castle. Hrad z 13tého století je obehnaný příkopem, který je střežený zuřivými labutěmi. Uvnitř jsme se podívali na video o tom, jak byl hrad neustále obléhán Nory (prsty v tom měl hlavně norský král Haakon).
Nakonec jsme se prošli ještě na vršek kopce Canada Hill, lesíkem poblíž Rothesay a vše zakončili kafíčkem s výhledem na moře. Gary nás opět zásoboval několika krásnými skotskými legendami. Musím si koupit nějakou knížku o skotských legendách.
Jelikož se mi okolí Kilchattan bay moc líbilo a neměli jsme příležitost si pořádně "zatrekovat", řekla jsem si, že se musím na Isle of Bute ještě jednou vrátit, možná i na víkend. Navíc mi bylo vynadáno, že jsem Isle of Bute označila jen jako "hezký" :-D
Deep-fried Mars bar
... smažená tyčinka Mars, chutná lépe, než vypadá :-)
Ne všude ji dostanete, ale zrovna v chippy (označení pro Fish and chips fastfood) pod mými okny vám ji za libru usmaží. Samozřejmě ve stejném oleji, ve kterém smaží ryby :-) Ale pozor, Snickers vám neusmaží, protože by se oříšky mohly dostat do oleje a alergik pojídající fish'n'chips by z toho mohl mít polízanici.
Skoti milují smažené věci. Usmaží prakticky cokoliv, včetně obalované pizzy. Jak mi před časem psal kamarád Phil: "Do you know what cholesterol is Marketa?...... Something that Scottish people eat :-D. Please come back slim ;-)"
úterý 6. listopadu 2012
Guy Fawkes night
Každý rok 5.11. se ve Spojeném království slaví Guy Fawkes Night. To se totiž léta páně 1605 jeden týpek jménem Guy Fawkes pokusil vyhodit parlament do povětří, a od té doby se každoročně konají velké ohňostroje na oslavu toho, že se mu jeho počin nepovedl.
V Glasgow se ohňostroj tradičně koná v nedalekém parku Glasgow Green. Už hodinu před ohňostrojem po High Street proudily davy lidí, aby si urvaly dobrá místa. V parku byly stánky s jídlem, kolotoče, kilometrové fronty na toi-toiky. Pokochat se ohňostrojem přišlo na Glasgow Green 30 000 (!!!) lidí. Takovou masu už jsem dlouho neviděla.
středa 31. října 2012
Halloween
Halloween se tady slaví na plné pecky. Obchody jsou zaplaveny dýněmi, halloweenskými sladkostmi, převleky a každý druhý organizuje Halloween party.
Já jsem měla dva halloweenské večírky, jeden s klukama z laborky ve "sci-fi" stylu (takže na kostým padla spousta alobalu) a druhý ve středu na koleji, viz obrázek. Stačilo 31.10. večer vyjít na ulici a skoro jste nepotkali normálního Homo sapiens, zatímco se po ulicích promenádovala spousta upírů, čarodějnic, kostlivců, vlkodlaků, zombies atd. atd. atd. Kolem desáté, kdy jsem teprv kráčela na párty, již bylo devadesát procent skotských studentů sťatých, postávali před budovami a v oknech, pořvávali a prozpěvovali a házeli po mě z pater věci. Celkem nebezpečná záležitost, a tak jsem rychle zalezla na "flatpárty".
Tak jsem poprvé slavila Halloween. No bžunda :-)
pondělí 29. října 2012
Hospůdky a kavárničky
Co s večery v Glasgow? Pokud nemám nic lepšího na programu a nechce se mi zůstávat v zamrzajícím minikutlochu na koleji, možností je zajít do hospůdky. Téměř každý večer je tu nějaká "International night", tématická či netématická, kde se potkává spousta zahraňáků. Sem tma na nějaký "pub night" zajdu.

Další sympatická místa jsou např. hospůdky Blackfriars, The Lab, Boteco do Brasil, Maggie Mays. A co si v hospodě dát? Já většinou piju Cider (zkvašený jablečný/hruškový mošt s různými stupni alkoholu, může být sladší nebo sušší). Kéž bychom to měli doma, je to skvělá alternativa k pivu. Pokud pivo, tak se držím místního Tennents. Nebo Guinness, mmm. Občas zde čepují i česká piva, v Bar Home například mají Staropramen.

A co se týče nealko míst :-) objevila jsem skvělou kavárničku Tinderbox, kde vám takhle krásně naservírují capuccino...
čtvrtek 25. října 2012
The Munros: Challenge accepted!

V pátek 19.10. v 18:00 jsme se se Strathclyde University Mountaineering Clubem vydali z Glasgow mikrobusem s cílem zdolávat vršky v Glen Coe, Glen Etive a okolí. Cestou jsme se stavili ve vesnici Tyndrum ve vyhlášené Fish'n'Chips restauraci. Již za tmy jsme dorazili do chatky s nevyslovitelným jménem Inbhirfhaolain, schované hluboko v údolí Etive v malém lesíku u řeky, kam chodily pít srnky, s výhledem na okolní hory a vodopády. Po pár ciderech jsme nahoře obsadili matrace a snažili se přes noc nabrat sil v pokoji s ovzduším prádelny a chrápavým akustickým doprovodem.
První část cesty na Ben Starav vedla relativně po rovině, ale za to extrémně bahnitým terénem. Chvílemi po kotníky a chvílemi po kolena jsme se probrodili až k úpatí hory a začal výšplh. Po třech hodinách a třech falešních vrcholcích jsme konečně dosáhli toho pravého, zahaleného mlhou. Jaký byl náš úžas, když se po chvíli mlha roztrhala a naskytl se nám výhled na jezera, okolní hory a údolí.
Po náročném výšlapu jsme se vrátili do chaty. Kluci nám uvařili večeři (s takovou chutí jsem těstoviny dlouho nejedla, následoval horký pudinkový dezert) a poté jsme se přesunuli k praskajícímu krbu a whisky. Co víc si přát.
Druhý den jsme vyrazili do "Lost Valley" (Coire Gabhail), což je utajené údolí, do něhož se lze vyšplhat ze slavného údolí Glen Coe. Obyvatelé Glen Coe v něm schovávali ukradená stáda krav. Také se k němu pojí historka o masakru v Glen Coe: v zimě roku 1692 se jeden ze skotských klanů (Campbells) jal vyvražďovat jiný klan (MacDonalds), protože neodpřisáhli oddanost novým vládcům Williamovi a Mary. Cambpellové byli u MacDonaldů na návštěvě a ti se tak stali nicnetušícími oběťmi masakru. Přeživší Macdonaldové se utekli schovat právě do ztraceného údolí, cestou jich však spousta zahynula ve sněhu.

Pokořila jsem tak svůj druhý "Munro". Odměnou byl neuvěřitelně krásný výhled kolem dokola na údolí Glen Coe, stejnojmennou vesnici, jezero Loch Leven, ztracené údolí Coire Gabhail, sluncem osvícený masiv Aonach Eagach a mrakami pokrytý Bidean nam Bian na druhé straně.
neděle 14. října 2012
West Highland Way
Autorem tohoto příspěvku je první host blogu, František :-) Děkuji!
Naše třídenní výprava na nejznámější turistickou trasu skotské vysočiny
začala v pátek v půl 6 ráno na téměř liduprázdném nádraží Glasgow
Queen Street. Do městečka Fort William, výchozího budou naší cesty, nás po 4
hodinách jízdy dovezl komfortní Caledonian sleeper, takže druhé probuzení
tohoto dne už bylo o poznání méně bolestivé.
Došli jsme tak až k odbočce k pozůstatkům keltského hradiště s tolkienovským názvem a kouzlem, Dún Deardail. Tuto bonusovou zacházku jsme samozřejmě nemohli vynechat a za odměnu se nám dostalo ukázky ledově chladného větru, který jsme do té doby ještě neokusili. Avizované výhledy na nejvyšší horu Spojeného království, Ben Nevis, jsme si kvůli všudypřítomné mlze museli bohužel jen domýšlet. Zato jsme potkali velmi sympatického anglického turistu, s pozitivním vztahem k České republice a obrovským nadšením pro treking. Prorokoval na zítřek lepší počasí a tak nám pak bylo trochu líto, že jsme nevyslyšeli jeho narážky na docházející zásoby jídla a nevěnovali mu něco z našeho bohatého proviantu. Tma nás zastihla dobrých 8 km před plánovaným cílem v Kinlochleven. Postavili jsme tedy stan na jednom z mála rovnějších míst v okruhu desítek mil a začali vlastním tělem sušit promočené svršky.
Dobrou noc, Glen Coe |
bažiny Rannoch Moor |
úterý 9. října 2012
Procházka po Glasgow: Necropolis, Trongate, Glasgow green
V neděli mě postihla melancholická nálada z toho, že jsem po večirku (který vyústil v zelenou záplavu) zaspala a nestihla odjezd na frisbee turnaj, kam jsem chtěla jet fandit našemu týmu. Navíc mě pořád pobolívalo koleno a ani bych s nimi nemohla hrát. Kamarádi měli jinou práci a tak jsem se sama vydala prozkoumávat blízké kousky Glasgow, a našla jsem několik skvostů...
Nedaleko kampusu se nachází Glasgowská katedrála, St. Mungo's Cathedral. Kousek od ní je tzv."Necropolis", vršíček pokrytý starými viktoriánskými hroby a kříži, kterých je v souhrnu přes 3000 a na jejich vytváření se podíleli významní umělci. Necropolis je nádherné místo překypující klidem s výhledem široko daleko - v dálce jsou dokonce vidět desítky vrtulí větrných elektráren, které ční za Glasgow a jsou poháněny zdejším typickým vichrem. V nekropoli jsem si oblíbila krásnou sochu anděla s jemnou tváří, kterému někdo do ruky vložil růžovou chryzantému...
Kdo mi pořád tvrdil, že Glasgow je ošklivé industriální město? :-) Už poněkolikáté jsem se ujistila, že je tomu právě naopak, město je živé a je tu spousta krásných zákoutí. Navíc bydlím v centru a mám to všude blízko - 10 minut do školy a do laborky, 10 minut na "Václavák" George square, 10 minut do sportovního centra a bazénu, 10 minut do Glasgow Green, 2 minuty do supermarketu a v neposlední řadě 3 minuty do baru, kde se schází horooddíl a frisbeeáci. Prostě idylka.
pondělí 8. října 2012
sobota 6. října 2012
čtvrtek 4. října 2012
Procházka po Glasgow: Darnsley, Priesthill
Tajuplný vchod do jedné z budov. |
Každou středu organizuje zrzavý skot Gary nějakou výpravu po méně známých krásách Glasgow a blízkého okolí. Tentokrát jsme se vlakem vydali na okraj města do oblasti Darnley a Priesthill.
První zajímavostí byl krásný starý javor, pod nímž údajně Marie Stuartovna (Mary, Queen of Scots) ošetřovala svého manžela, Lorda Darnleyho. To bohužel není podle pravdy, stromu není 500 let, nicméně je krásný a po Darnleym se jmenuje celá oblast.
Ne nadarmo název Glasgow pochází z galského "Glas Ghu", v překladu do angličtiny "dear green place", milé zelené místo. Je tu spousta přírodních parků a zeleně.
středa 3. října 2012
NEDs and Glasgow smile
Dneska drobet děsivější kapitola. Kluci v laborce obohatili můj slovník o běžný skotský pojem: NED, non-educated delinquents. Slovník říká: The stereotypical view of a ned is an adolescent male youth, of working class background, who wears fake Burberry, who engages in hooliganism, petty criminality, loutish behaviour, underage drinking and smoking or just irritating others. They are often assumed to be unemployed.
NEDs jsou nezaměstnaní, nevzdělaní, oblečení do falešných značkových hadrů, potloukají se v hloučkách městem s velkou flaškou alkoholu a nasávají. Když se jim něco nelíbí, rozšíří vám úsměv nožem - a nelíbit se jim může ledacos, např. že máte u sebe deštník. Deštník totiž správný "Glasgwegian" nenosí.
Na jednom blogu píšou: "Nothing is scarier than Glasgow kids. Oooh Batman’s worst enemy is a guy who had the sides of his mouth cut open? That’s simply a bad night in Glasgow. In fact, they call it a fucking Glasgow Smile! It’s rare to see a young kid without a severe facial scar and this tradition goes back generations. So trust me. Steer clear of the wains."
Nebezpečná je prý čtvrť na východ od nás, East End. Nic moc je taky údajně na jihu Rutherglen, bitky a krev na ulici žádná vyjímka. Všeobecně je dobré se vyhnout sídlištím. Glasgow má zkrátka své stinné stránky.
pondělí 1. října 2012
Ultimate Frisbee
Ve čtvrtek jsme s univerzitním týmem Dark Horses měli první trénink a hned v sobotu jsem vstávala v 7, abych stihla týmový mikrobus do nedalekého města Stirling, kde začínal víkendový venkovní turnaj. Byla to paráda! Univerzitní kampus, kde jsme hráli, byl obklíčen skotskými vršky, krásnými velkými stromy a na jedné straně čněla věž památníku "Wallace Monument" (viz první fotka). Znalci Pána prstenů ocení, že zavřená strana tedy byla buď směrem na děsivou věž "Isengard", nebo "Moria", kopce na opačné straně :-) První den bylo krásně ale foukal uragán, takže měli potíže i zkušení hráči. V neděli pro změnu nefoukalo, ale pršelo, tudíž měli blátivé a kluzké potíže všichni bez kopaček. Po zápasech jsme všichni vypadali jak pořádně vyrochněná prasátka.
Zdejší frisbee má jeden moc pěkný zvyk. Po zápase si týmy krom vyříkání v kolečku ještě zahrají dvě krátké vtipné hry (je jich fůra, některé příklady http://www.ultitalk.com/index.php?topic=782.0), v nichž většinou postupně hráči vypadávají. Když zbydou poslední dva, provádí se "rozstřel"- někdo jiný určí osobu z cizího týmu, která se nachází opodál a nevnímá situaci, a oba hráči vybíhají směrem k té osobě. Kdo první plácne nic netušící terč po zadku,vyhrál :-)
Na zdejších turnajích samozřejmě nechybí párty a to párty v převlecích. Téma bylo "minulost", takže jste večer v hospodě a později na tanečním parketu mohli spatřit pračlověky, lidi v plenkách, tógách atd. atd. Přespávali jsme u pořadatelů doma.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)